Jak uspět u zkoušky ze Základů společenských věd
Základy společenských věd jsou značně rozsáhlou disciplínou kombinující předměty od politologie přes sociologii až po ekonomii. Je proto velmi obtížné obsáhnout skutečně všechny důležité znalosti. V knihkupectvích se proto objevilo několik knih, které se tématu přípravy na zkoušky ze ZSV věnují. Oprotikurzu základů společenských věd mají však hned několik nevýhod. První z nich je obrovské množství informací na poměrně malém prostoru. Je to logické – autoři takových publikací se snaží neopomenout žádné z důležitých témat a zároveň nemohou vytvořit tisícistránkovou encyklopedii, která by navíc stála velké peníze. Takto zhuštěné informace však bývají často neúplné a u přijímacích zkoušek se pak studentům může snadno stát, že dostanou otázku na tu část, která kvůli úsporám místa z učebnice jaksi vypadla. Druhá nevýhoda také souvisí se značně zhuštěnými informacemi. Například v části psychologie a sociologie je některé jevy potřeba vysvětlit na několika stranách, aby je vůbec student měl šanci pochopit. To učebnice neumožňují a jednoduše se může stát, že uchazeč zcela přesně nepochopí zrovna ten pojem, který se objeví u přijímacích zkoušek.
Kurzy společenských věd naopak nedostatek učebního prostoru v žádném případě netrápí. Lekce většinou probíhají několik měsíců, a tak je dostatek času připravit se na jednotlivé disciplíny, které studenty u přijímacích zkoušek potkají. Nesporná výhoda je také v tom, že se jedná o přípravné kurzy šité na míru těm, na které čeká kurz Národních srovnávacích zkoušek. Ten je výrazně tematicky omezen a některé části společenskovědního spektra se v něm vůbec nemusí objevit. Jedná se například o dějiny před 19. stoletím, i když každý rok se může tato skladba mírně měnit. Lektoři přípravných kurzů ZSV mají většinou o aktuálních testech přehled, proto mohou studenty snadno připravit na otázky, které je skutečně čekají a nikoliv ztrácet čas tématy, které se ve zkoušce vůbec nevyskytují.
Existuje i další a velmi zásadní výhoda přípravných kurzů společenských věd. Testy mají totiž zvláštní strukturu. V průběhu kurzu si jich několik vyzkoušíte nanečisto, takže se poté u ostrých přijímaček snadno rozhodnete, na kterou část se vrhnout jako první a kterou si naopak nechat na konec. Sebelepší knížka o ZSV žádnou takovou výhodu nenabízí. Musím ovšem upozornit také na jedno negativum těchto kurzů – jejich cenu. Oproti knihám je několikanásobná a pro studenta je bez pomoci rodičů v podstatě nemožné si takový kurz financovat. Osobně si však myslím, že většina rodičů je vzdělání svých dětí velmi nakloněna a rádi v případě zájmu na kurz přispějí. V tom případě však platí, že nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Přípravné kurzy základů společenských věd jsou většinou časově poměrně náročné a tomu musí odpovídat i jejich cena. Příliš nízká je velmi podezřelá, zvláště když se jedná o neznámou společnost. Osobně se doporučuji poptat známých, jestli nemají z podobným kurzem už nějaké zkušenosti. Sám za sebe mohu nabídnout zkušenost se společností Tutor. Měl jsem sice zpočátku problém rozhodnout se právě kvůli ceně, ale nakonec jsem investice nelitoval. Výuka byla velmi profesionální a připravila mě přesně na to, co jsem potřeboval. A rozdíl mezi vysokoškolským a středoškolským vzděláním je skutečně zásadní.