Jdi na obsah Jdi na menu
 


Další šance, jak studovat architekturu

 

Odvážný projekt knihovny na Letné od Jana Kaplického rozvířil značně veřejnou diskusi a zájem o obor jménem architektura. Jak známo, nejvíce křičí ti, kteří problému rozumí nejméně. Na zelenofialový blob se z jedné strany snášel obdiv za mimořádnou originalitu, z druhé strany mocná kritika, především z řad konzervativních politiků, kteří podle vlastních slov nechtěli zkazit letňanské panorama navrhovaným „slizem“. Mnoho českých občanů se stalo jako mávnutím kouzelného proutku velkými odborníky na architekturu, ačkoliv o ní nevěděli téměř nic. Není divu. Architektura je obor velmi prestižní a mnoho lidí nemá příležitost ji studovat. Nyní se ale pro ně otevřela další šance. Od nového školního roku bude v Praze další škola, kde se tento obor bude vyučovat.
 
Informaci o nové soukromé škole architektury přinesla agentura ČTK. Podle její zprávy bude Architectural Institute in Prague sídlit ve Veletržním paláci a povede ho architektka Regina Loukotová. Škola by měla fungovat na mezinárodní bázi, s důrazem na podíl zahraničních studentů i vyučujících. Každá zpráva o nově otevřené škole je jistě pozitivní. Neznamená to ale, že teď už může architekturu studovat opravdu každý. Jen se o něco zvýšila šance těch, kteří se o tento obor zajímají. Opravdu vážní zájemci většinou navštěvují ještě přípravný kurz architektury.
 
Většina lidí žije v představě, že na obory, které vyžadují určitý talent, se nedá připravit. To není tak docela pravda. Pokud neumíte nakreslit ani rovnou čáru a chybí vám prostorová představivost, je jistě nesmysl jít studovat výtvarné umění. Platí to ale i na druhou stranu. Máte výtvarný talent a v hlavě nápady na nové architektonické skvosty? Samo o sobě to šance na přijetí rozhodně nezajistí. Musíte umět své nápady dostatečně prezentovat a přijímací komisi prodat. Tomu všemu vás naučí přípravný kurz architektury, který začaly pořádat některé školy.
 
Je mnoho dobrých důvodů, proč začít přípravu na studium architektury právě nějakým podobným kurzem. Především vám pomůže dokonale objevit váš vlastní výtvarný styl, který můžete dále prezentovat. Neocenitelnou výhodou je také přítomnost kvalifikovaných lektorů, kteří ve většině případů tuší, jaké práce jsou pro danou školu nejvhodnější. Nebudete tak ztrácet čas prací na projektu, který vám ve výsledku k ničemu nebude. Především se ale dozvíte, co vás u talentových zkoušek čeká a na co se připravit. Znám několik schopných kamarádů, kteří neprošli přes talentové zkoušky i přesto, že byli velmi šikovní. Atmosféra přijímacích zkoušek a nečekané situace je ovšem vyvedly z míry natolik, že se na školu nedostali. Někteří šli na jiné školy a několik jich poté navštěvovalo jazykovou školu a přípravný kurz architektury, přičemž si tuto kombinaci nemohli vynachválit.
 
Architekturu můžete kromě nově otevírané soukromé školy studovat také na několika dalších školách. Nejznámější a nejžádanější jsou univerzity ČVUT v Praze, VUT v Brně a Technická univerzita v Liberci. Kromě toho se tento obor vyučuje také na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové a Akademii výtvarných umění a dokonce i na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Odborná příprava na studium architektury probíhá převážně v Praze. Zajímavé přípravné kurzy nabízí například společnost Tutor a jak uvádí na svých internetových stránkách, úspěšnost jejich absolventů se pohybuje okolo osmdesáti procent, což je velmi slušné. Ceny takových kurzů se pohybují okolo tří tisíc, což je určitě slušná cena vzhledem k tak obrovskému zvýšení šance na přijetí.