Jdi na obsah Jdi na menu
 


Španělština na cesty? Konečně praktický kurz

15. 6. 2010

Za tlumeného světla, které tajemně poblikávalo, jsme seděli s několika dalšími turisty v hostelu uprostřed Ulábnátaru, mongolského hlavního města. Hvězdou večera se stal člověk, který vyprávěl o svých zážitcích z Jižní Ameriky, která mu učarovala nejvíce. Po několika zážitcích došlo na diskusi, kolik jazyků mu na objetí světa stačilo. Postarší Brit přišel s teorií, která sice nepotěší žádného učitele jazyka, který se upíná na zastaralé metody výuky, ale určitě potěší každého, kdo rád cestuje a chce se na svých cestách především domluvit.

 

Cestovatel vyprávěl, jak se vždy těšil na cestu do Jižní Ameriky. Když měl dostatek peněz na takovou expedici, zaplatil si navíc intenzivní kurz španělštiny. Jeho lekce však nebraly příliš ohled na komplikované časy a složité gramatické jevy, ale zaměřovaly se na stránku čistě praktickou – jak se zeptat na cestu, ubytovat se v hotelu, nebo jak nakoupit na trhu. Tvrdil, že příprava mu trvala zhruba měsíc a půl, poté byl schopen dokonale se domluvit ve všech situacích, ve kterých se na svých cestách ocitl. Poznamenal, že pro obchod i studium je důležité umět jazyk dokonale. Ovšem při cestování potřebuje především slovní zásobu a některé základní gramatické poznatky. Složité časování neumí – a nikdy s tím neměl sebemenší problém. Projel všechny státy Jižní Ameriky a dokonale si užil jejich atmosféru.

 

Stejně jako mnoho mladých lidí, i já rád cestuji a poznávám cizí země a kultury. K jejich poznání se ovšem velmi hodí znát také jejich rodný jazyk. V trochu „exotičtějších“ zemích si s angličtinou rozhodně nevystačíte. Je sice pravda, že v rámci Evropy se většinou anglicky domluvíte, což ale neplatí v případě starších a méně vzdělaných lidí. A s těmi bývají takové rozhovory většinou nejpřínosnější. Nejste totiž odkázáni na turistické příručky o krásách dané země, ale vidíte také její problémy a obyčejný život, což jsou věci, o kterým by pravým cestovatelům mělo jít především.

Začali jsme Jižní Amerikou, proto v ní zůstaneme. Pro nejtrvalejší zážitky z tohoto pulsujícího kontinentu se vyplatí absolvovat některý z kurzů španělštiny. Mnozí jistě ocení, že umíte alespoň základní fráze v jejich rodném jazyku a budou k vám chovat větší úctu. Je to logické – většinu z nás potěší, když se setká s cizincem, který na nás promluví (byť třeba nedokonalou) češtinou.

 

Nedávno jsem na internetu objevil nabídku čistě praktických jazykových kurzů na cesty. Pořádá je společnost Tutor a kromě kurzů španělštiny na cesty nabízí také jiné jazyky. Já sám se stále nemůžu rozhodnout, který jazyk zvolím (ve skupině jsme se zatím nedohodli, kam vycestujeme), ale už teď vím, že to bude některý z těchto jazykových kurzů na cesty. Důvod je zřejmý. Z cest, na kterých jsem si mohl povídat s obyčejnými lidmi, byly mé zážitky hodnotnější a trvalejší.